Gündemden Haberler / Temmuz

1 Temmuz 2021 - İspanya ve Kuzey Makedonya 2030’a kadar kömürden çıkacak

İspanya ve Kuzey Makedonya 2030’a kadar kömürden çıkacağını duyurdu. İspanya ve Kuzey Makedonya’nın Kömür Sonrası Enerji İttifakı’na (PPCA) katılmasıyla Avrupa’da kömürden çıkan ya da çıkma taahhüdü veren ülke sayısı 16’ya yükseldi. Kuzey Makedonya iki kömürlü termik santralini 2027’ye kadar kapatacak. İspanya ise 2019’dan bu yana tüm kömür madenlerini ve kurulu kömür kapasitesinin yarısından fazlasını kapatmasına rağmen kömürden çıkış için 2030 yılını belirledi. İspanya’da kapanmayı bekleyen yedi santral var.

Kaynak: https://www.iklimhaber.org/ispanya-ve-kuzey-makedonya-2030a-kadar-komurden-cikacak/

1 Temmuz - İklim kampanyacıları, Çin'in en büyük bankasının Zimbabve kömür santralini terk etmesi için görüşmeler yapıyor

Çin'in en büyük bankası olan ICBC’nin (The Industrial and Commercial Bank of China) yetkilileri, iklim kampanyacılarıyla görüşmeleri ardından Zimbabve'deki bir kömür santralinden çıkmayı düşündüklerini belirtti.

Çoğunluğu ICBC’nin kömür projelerini finanse ettiği ülkelerdeki çevrecilerden oluşan Go Clean ICBC koalisyonu, banka yatırımlarını güneş ve rüzgâr enerjisi gibi temiz enerjiye çevirmeye teşvik etmek amacıyla Ocak ayında kuruldu. Zimbabve’de savunuculuk faaliyetleri yürüten CNRG Zim kurumu tarafından paylaşılan bir bilgi notuna göre, koalisyon 16 Haziran'da banka yetkilileriyle bir görüşme talep etti. Görüşmenin ardından konuşulanları e-posta yoluyla diğer kampanyacılara özetleyen 350.org, ICBC'nin Sengwa fabrikasının "çevre sorunları nedeniyle kötü bir plan" olduğunu söylediğini bildirdi. 350.org'dan Nathalia Clark, ​​ICBC'den henüz resmi bir karar olmadığını ve müzakerelerin devam ettiğini açıkladı.

Kaynak: https://www.climatechangenews.com/2021/07/01/chinas-biggest-bank-ditching-zimbabwe-coal-plant-campaigners-say/

2 Temmuz 2021 - Afrika’nın en büyük sera gazı yayıcısı kömür santrallerini kapatıyor

Afrika’nın en büyük sera gazı yayıcısı olarak gösterilen Afrika devlet elektrik kuruluşu Eskom, 2050 yılına kadar kömürle çalışan santrallerinin büyük çoğunluğunu kapatacağını duyurdu. Üst düzey bir Eskom yetkilisi Reuters’e verdiği demeçte, Dünya Bankası ve Afrika Kalkınma Bankası gibi kalkınma finansmanı kurumlarıyla görüşmelerin şimdiden başladığını söyledi. Santrallerin kapatılması için 10 milyar dolar fon talep eden şirket, kömür santrallerinin yerine yenilenebilir enerji kaynaklarını koymayı planlıyor. Şirket, şu anda ülke elektriğinin yüzde 90’ından fazlasını kömür santrallerinden sağlıyor ve yılda yaklaşık 213 milyon ton CO₂ eşdeğeri sera gazı salıyor.

Kaynak: https://temizenerji.org/2021/07/02/afrikanin-en-buyuk-emisyon-yayicisi-komur-santrallerini-kapatiyor/

7 Temmuz 2021 - Özelleştirilen 13 kömürlü termik santral hala çevre mevzuatına uyumsuz

İklim Değişikliği Politika ve Araştırma Derneği, hazırladıkları Özelleştirilmiş Termik Santraller ve Çevre Mevzuatına Uyum Süreçleri Raporu’nu ve santrallerin çevre yatırımı olmadan çalışmaması için toplanan 107 bin 139 imzayı parti yöneticileri, grup başkan vekilleri ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine teslim etti.

Raporda öne çıkan bulgular ise şöyle:

  • Özelleştirilen 13 kömürlü termik santral 1 Ocak 2020 ve öncesinde olduğu gibi çevreyi kirletmeye devam etmektedir ve hala çevre mevzuatına uyumsuzdur.
  • Tesislerin tamamı toksik atıklarını vahşi depolama yöntemi ile depolamaya devam etmektedir.
  • 2020’nin başından beri 1 yıl içerisinde çevre izni alamadığı için Geçici Faaliyet Belgesi iptal edilen tesisler tekrar Geçici Faaliyet Belgesi’ne başvurarak 1 yıl daha faaliyet sürelerini uzatmışlardır.

Kaynak: https://yesilgazete.org/rapor-ozellestirilen-13-komurlu-termik-santrali-hala-cevre-mevzuatina-uyumsuz   

Özelleştirilmiş Termik Santraller ve Çevre Mevzuatına Uyum Süreçleri Raporu’na ulaşmak için: https://temizenerji.org/2021/07/02/afrikanin-en-buyuk-emisyon-yayicisi-komur-santrallerini-kapatiyor/

 

12 Temmuz 2021 - Zonguldak’ta adil dönüşüm kampanyası başlatan Greenpeace, kömüre mahkum edilen şehir için başka bir hayatın mümkün olduğunu söylüyor

Kömürlü termik santraller kaynaklı hava kirliliği nedeniyle çok ciddi sağlık sorunları yaşanan Zonguldak, COVID-19’un Türkiye’yi de tehdit etmeye başladığı ilk günlerde, 30 büyükşehirle birlikte karantinaya alınmıştı. Ciddi akciğer ve solunum yolu hastalıklarıyla mücadele eden şehirlerin başında gelen Zonguldak’ta kömüre bağlı ekonomi; halk sağlığı, çevre, toplumsal refah ve iktisadi istikrar açısından alarm veriyor. Zonguldak için başka bir hayatı mümkün kılmayı amaçlayan Greenpeace, şehri tekrar canlandırmak için Adil Dönüşüm kampanyası başlattı. Bu projeyle Zonguldak’ın iklim ve çevre dostu ekonomik potansiyelinin ve istihdamının geliştirilmesi, doğal ve tarihi güzelliklerinin tekrar ortaya çıkarılması, bölge turizminin canlandırılması, şehrin doğa, kültür ve sanatseverler için buluşma noktası haline getirilmesi hedefleniyor.

Kaynak: https://www.iklimhaber.org/greenpeace-zonguldak-icin-baska-bir-hayat-mumkun/

12 Temmuz 2021 - Deniz Kaplumbağaları adına toplanan 80 bin imza Çin Bankası’na teslim edildi

Adana’nın Yumurtalık İlçesi’ndeki kaplumbağa yuvalama kumsalına inşa edilmekte olan Hunutlu Termik Santrali’ne karşı toplanan imzalar, deniz kaplumbağaları adına santrali finanse eden Çin Bankası ICBC’ye teslim edildi. Doğu Akdeniz Çevre Platformu’nun (DAÇE) yürüttüğü, 350.org, CAN Europe, Doğa Derneği, Ekosfer Derneği, HEAL (Sağlık ve Çevre Birliği) ve WWF-Türkiye tarafından desteklenen kampanya kapsamında şimdiye kadar 80 bin imza toplandı.

Kaynak: https://adanayatemizhava.org/deniz-kaplumbagalari-adina-cin-bankasina-80-bin-imza/

15 Temmuz 2021 - AB’den iklim krizine karşı geniş kapsamlı önlemler paketi

Avrupa Birliği (AB) 2050’de karbon sıfır hale gelme hedefine yönelik bir dizi iklim değişikliği yasası çıkarılacağını ilan etti. AB Komisyonu tarafından kararlaştırılan önlemler kapsamında önümüzdeki dokuz yıl içinde, karbon salımının %31 azaltılması hedefleniyor.

AB’nin iklim değişikliğine karşı sunduğu en kapsamlı önlemler olarak nitelenen paket, karbon salımının 2030’a kadar 1990 seviyesinden %55 aşağı çekilmesi hedefine istinaden ‘Fit for 55’ (55 için uygun) adıyla anılıyor.

Kaynak: https://yesilgazete.org/abden-iklim-krizine-karsi-genis-kapsamli-onlemler-paketi/

16 Temmuz 2021 - Kömür santralleri ile ilgili hiçbir bir eylem planı bulunmayan Yeşil Mutabakat Eylem Planı yayınlandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeşil Mutabakat Eylem Planı’na ilişkin genelge yayımlayarak, eylem planının uygulanmasını takip etmek ve gerekli koordinasyonu sağlamak üzere “Yeşil Mutabakat Çalışma Grubu” oluşturulduğunu duyurdu.

Kaynak: https://ticaret.gov.tr/haberler/yesil-mutabakat-eylem-plani-yayimlandi

Yeşil Mutabakat Eylem Planı: https://ticaret.gov.tr/data/60f1200013b876eb28421b23/MUTABAKAT%20YE%C5%9E%C4%B0L.pdf

 

21 Temmuz 2021 - IEA: Emisyonlar 2023’te tüm zamanların en üst seviyesine çıkacak

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), pandemi kurtarma finansmanının %2’sinin temiz enerjiye harcanması nedeniyle, sera gazı salımlarının 2023 yılına kadar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağını duyurdu.

Ülkeler, COVID-19 salgını boyunca, çoğunlukla işçiler ve işletmeler için acil durum yardımı şeklinde 14 trilyon eurodan fazla mali destek tahsis etti. Euronews’in haberine göre IEA’nın Sürdürülebilir Kurtarma İzleyicisi, bunun sadece 380 milyar dolarının temiz enerji projeleri için sağlandığını tespit etti. Tüm harcama planlarının hayata geçirilmesi halinde, küresel sera gazı salımlarının 2023’te rekor seviyelere ulaşacağı ve sonraki yıllarda artmaya devam edeceği kaydedildi. Genel karbon kirliliğinin, Paris Anlaşması’nın 1,5 santigrat derece sıcaklık hedefine uygun olduğu bir senaryodan 3,5 milyar ton daha yüksek olacağı ifade edildi. IEA İcra Direktörü Fatih Birol ise hükümetlerin temiz enerji için sözler vermesine rağmen maddi destek konusunda gerekli adımın atılmadığını belirtti.

Kaynak: https://ticaret.gov.tr/data/60f1200013b876eb28421b23/MUTABAKAT%20YE%C5%9E%C4%B0L.pdf

Paylaş

Benzer Yayınlar