Ne Yapmalı?


  • TEMA Vakfı çalışmalarımıza gönüllü destek vermek için http://temsilciharitasi.tema.org.tr‘den size en yakın il temsilcisi ya da ilçe sorumlusu ile iletişime geçebilirsiniz.
  • İlinizdeki termik santral yatırımları ile ilgili ÇED veya planlama süreçlerini Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerinin internet sitelerindeki duyurulardan takip edebilirsiniz.
  • Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'nden (CİMER) termik santral yatırımları ile ilgili bilgi talep edebilir, görüş ve itirazlarınızı iletebilirsiniz https://www.cimer.gov.tr
  • Aşağıdaki dilekçe örneğini doldurarak Tarım ve Orman Bakanlığı'na iletebilirsiniz.

T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı
Telefon : 0312 287 33 60 (PBX)


Tarım ve Orman Bakanlığı
Tarım Reformu Genel Müdürlüğü

Konya Kapalı Kapalı Havzası, Çanakkale Biga, Karaman Ovası, Eskişehir Alpu ve Trakya gibi tarım alanlarında ve çevresinde kömür ocakları ve kömürlü termik santrallerin yoğunlaşmasının tarımsal alanlarımızın ve çiftçilerimizin geleceğini ve dolayısıyla gıda güvenliğimizi tehdit ettiği kaygısını taşıyorum. Çünkü kömür madenciliğinin ve kömürlü termik santrallerin toprak ve su varlıklarımıza, tarımsal üretim ve verime çok ciddi olumsuz etkileri bulunuyor.
Gelişen ve gittikçe maliyeti ucuzlayan teknoloji sayesinde enerji üretimi için kömüre mecbur değiliz. Rüzgar ve güneş enerjisi gibi doğa dostu uygulamalar bulunuyor ve bu uygulamalar gittikçe ucuz hale geliyor. Ayrıca ülkemizde % 27 oranında enerji verimliliği ve tasarrufu olanağı da var. 
Bu nedenlerle geleceğimiz ve gıda güvencemiz için kaygı duyan bir vatandaş olarak Bakanlığınızdan tarım alanlarında kömür ocakları ve kömür santrallerinin kurulmasına izin vermemesini talep ediyorum.

Saygılarımla,


İsim, Soyisim:

TC Kimlik No:

Telefon:

E-posta:

İl/ ilçe:

Tarih:

İmza: